YÖK’TEN DİŞ HEKİMLİĞİ SON SINIF ÖĞRENCİLERİ İLE İLGİLİ KARAR

YÖK'TEN DİŞ HEKİMLİĞİ SON SINIF ÖĞRENCİLERİ İLE İLGİLİ KARAR

0 149

YÖK’TEN DİŞ HEKİMLİĞİ SON SINIF ÖĞRENCİLERİ İLE İLGİLİ KARAR

 

 

Bütün bölümler ile ilgili karar alan yök bu sefer diş hekimleri ve eczacılık fakülterleriyle iligli karar aldı.

Diş Hekimliği Fakültelerinde öğrenim gören son sınıf öğrencileri uzaktan eğitim alabilecek mi?

Diş Hekimliği Fakültelerinde öğrenim gören son sınıf öğrencileri ne zaman mezun olacak?

Diş hekimliği Fakültelerindeki öğrencilerin son durumu ne olacak?

Diş Hekimliği Fakültelerinde öğrenim gören son sınıf öğrencilerinin yaz stajları ne olacak?

Diş Hekimliği Fakültelerinde öğrenim gören son sınıf öğrencileri stajlarını nerede yapacak?

 

YÖK’ün kararı şu şekilde oldu;

 

DİŞ HEKİMLİĞİ VE ECZACILIK PROGRAMLARINDA MEZUNİYET AŞAMASINDA BULUNAN ÖĞRENCİLERE İLİŞKİN ALINAN YENİ KARARLAR

13 Nisan 2020

YÖK'TEN DİŞ HEKİMLİĞİ SON SINIF ÖĞRENCİLERİ İLE İLGİLİ KARAR - Kamu Haberleri

Yaşanan COVID-19 Salgını dolayısıyla yükseköğretim kurumlarında 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı Bahar Dönemi, Yükseköğretim Kurulu kararı ile sonlandırılmış, ancak teorik derslerle birlikte uygulamalı bazı derslerin teorik kısımlarının uzaktan öğretim yoluyla yürütülebileceği, yaz öğretiminde de telafi eğitimlerinin yapılabileceği kamuoyuna bildirilmişti.

Yükseköğretim kurumlarımızdaki Diş Hekimliği Programlarındaki öğrencilerimiz 2019-2020 eğitim öğretim yılı başından itibaren, Eczacılık programlarındaki öğrencilerimiz de söz konusu dönem içerisinde yaklaşık 5-6 hafta arasında sağlık birimleri ile serbest eczanelerde uygulamalı eğitime devam etmişlerdi.

Alınmış olan daha önceki staj/uygulama süreleri ve kalan uygulama süresinin az olması dikkate alınarak; Diş Hekimliği ve Eczacılık programlarından mezun aşamasında olan öğrencilerin, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı bahar dönemiyle sınırlı kalmak kaydıyla, staj/uygulama eğitimlerini; Diş Hekimliği ile Eczacılık programlarında yaz dönemi de dahil uygun zamanda sağlık birimlerinde ve serbest eczanelerde koruyucu önlemler alınarak yapabilecekleri gibi, Eczacılık programları için simülasyon eğitimi, proje, vaka analizi vb. yoluyla da yapabilecekleri, ayrıca her iki program için de dijital imkanlarla uzaktan öğretim yoluyla tamamlayabilmeleri hususunun yükseköğretim kurumlarının ilgili kurulları ile birlikte karara bağlanarak yükseköğretim kurumlarına da bildirildi.

Bu kapsamda, diğer sağlık programlarındaki mezun aşamasında olan öğrenciler için de yaşanan güçlükler nedeniyle, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı bahar dönemiyle sınırlı kalmak kaydıyla, aynı doğrultuda karar alındı.​

 

 

Karara Göre Diş Hekimliği Fakültelerinde eğitim gören son sınıf öğrencileri normalde yazın alamayacakları stajları yazın almalarının önünü açan bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme stajlar bir sonraki öğrenim yılına kalmadan alınabilecek. Hali hazırda yazın stajı olan öğrenciler için herhangi bir düzenleme yapılmadı.

 

“ayrıca her iki program için de dijital imkanlarla uzaktan öğretim yoluyla tamamlayabilmeleri hususunun yükseköğretim kurumlarının ilgili kurulları ile birlikte karara bağlanarak yükseköğretim kurumlarına da bildirildi.”

 

bu ifade doğrultusunda nasıl bir yol haritası çizileceği ise büyük merak konusu oldu. ilgili kısmın diş hekimliği öğrencilerini kapsadığını düşünende oldu. üniversitelerden gelecek açıklamalar doğrultusunda gerekli açıklamaları yine bizlerden takip edebilirsiniz.

 

Daha önce Hemşirelik ile ilgili bir karar alınmıştı.  o karar

 

​​​

“YÖK’TEN HEMŞİRELİK PROGRAMLARINDAKİ SON SINIF ÖĞRENCİLERİ İÇİN ALINAN YENİ KARAR​

10 Nisan 2020

Bilindiği üzere COVID 19 Salgını dolayısıyla yükseköğretim kurumlarında 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı Bahar Dönemi, Yükseköğretim Kurulu kararı ile sonlandırılmış, ancak teorik derslerle birlikte uygulamalı bazı derslerin teorik kısımlarının uzaktan öğretim yoluyla yürütülebileceği, yaz öğretiminde de telafi eğitimlerinin yapılabileceği kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Yükseköğretim kurumlarındaki hemşirelik programlarındaki öğrencilerimiz de söz konusu dönem içerisinde yaklaşık 5-6 hafta arasında hastanelerde uygulamalı eğitime devam etmişlerdi.

Hemşirelik programlarında mezun aşamasında olan öğrencilerin, yaşa​nan güçlükler nedeniyle, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı bahar dönemiyle sınırlı kalmak kaydıyla, staj / uygulama eğitimlerini; sağlık birimlerinde koruyucu önlemler alınarak yapabilecekleri gibi uzaktan öğretim yoluyla, simülasyon eğitimi, proje, vaka analizi vb. faaliyetlerle de tamamlayabilmeleri, yükseköğretim kurumlarının ilgili kurulları ile birlikte değerlendirilerek karara bağlandı ve yükseköğretim kurumlarına iletildi.”

Bunları da beğenebilirsin