Rocky Film Serisi 6 Film İncelemesi

Rocky Film Serisi

Rocky Film Serisi
0 3.121

Rocky Film Serisi

Sylvester Stallone, en önemli çıkışını 1976 yılında çevirdiği Rocky filmiyle yakaladı ve kendini bir anda Hollywood’un en iyi oyuncuları arasında buldu. Yakaladığı bu başarıyı daha sonraki devam filmleriyle devam ettirmeyi başardı. Biz de sizler için Rocky film serisini derledik.

Rocky 1

rocky 1
rocky 1

Sylvester Stallone’nun 1976 yılında çektiği Dünya çapında ün kazanmasını sağlayan Rocky filminin birincisi Türkiye sinemalarında ancak 1982 Eylül ayında  geldi. Her çıkan filmini sıkılmadan heyecanla izlediğimiz usta yönetmen ve aktör’ün imza attığı baş yapıtlar saymakla bitmez. John Avildsen’ın Rocky 1’in yönetmenliğini yaptı ve Başrol Sylvester Stallone senaryosunu yazdı. Rocky 1 aradan geçen yıllara rağmen IMDB’deki verilen oylarla 8.1 değerinde ki puanını korumaya devam etmektedir. Sadece 1,1 Milyon Dolarlık  bütçe ile çekimleri tamamlanmıştır.Aksiyon, Dram ve Spor türdeki yapım 1979 yılında 225 Milyon Dolarlık hasılat yaparak o gün için rekor kırmıştır.

Köhne bir mahallede büyümüş ve hayatta kalmak için elinden geleni yapmaya çalışmış sıradan bir adamın Rocky Balboa’nın hikayesi… EfsaneApollo Creed  ile mücadelesini anlatan eşsiz bir baş yapıt. R.Balboa amatör bir boksör olarak yaşadı mahallesindeki kulüplerinden birinde  zamanlarını değerlendirerek ufak tefek paralar kazanmaktadır. Amerika’nın yıl sonu boks maç programları tamamlanmak üzeredir ama Apollo Creed ismindeki yenilmez boksör ağır bir sakatlık geçirmiştir. Rocky’e bir fırsat doğar Apollo Creed’i yenebilirse onun için sarsılmaz bir şöhretin kapısı aralanabilir.

 

Rocky 2

rocky 2
Rocky 2
serinin 2. Filmi Rocky 2 1979 yılında vizyona girdi.  Amatör boksör olarak dövüşen Rocky’nin Apollo Creed‘i devirmesiyle Dünya çapında ün kazanmıştı. Herkesi şaşkınlığa uğraşmış ve Rocky bu şampiyonluk sayesinde zengin olşmuştu. IMDB’deki 7.0 değerinde ki puanını koruyor. Rocky şampiyonluğun getirdiği rahatlık ile ailesiyle zengin ve şatafatlı bir hayat sürmeye başlar ve ApolloCreed’ten bir rövanş maçı için teklif alır. Teklifi geri çeviremeyen  Rocky Balboa, yeni bir mücadeleye tekrar hazırlanmalıdır… ilk filmde ondan bir şey beklememesinden dolayı kaybedecek bir şeyi yoktu. Rocky Balboa’nın  artık kaybedecek bir ünü var. Rocky 2 filmiyle yükselmeye devam eden seri çok geçmeden yeni film çekimlerine başladı.

Rocky 3

Rocky 3
Rocky 3

Rocky Film serisinin en duygusal filmi belki de bu filmdi. 1982 yılında ülkemizde rocky filmleriyle tanışan izleyici bu 3 film ile aynı anda tanışma fırsatı buldu.IMDB’de 6.8  değerinde  puana sahip. Rocky, Apollo Creed ile girdiği son mücadeleden de başarıyla ayrılmış ve artık tüm amerika tarafından yenilmez şampiyon olarak anılmaya başlanmıştır. Fakat çok kısa bir süre sonra Rocky’nin galibiyetlerini kıskanan dünya çapında rakipler ortaya çıkmaya başlar. Bu kez Clubber Lang isimli dövüşçü boksör tarafından bir mücadeleye hazırlanması gerekecektir…Efsane  Rocky Film serisini incelemesinde o müziği paylaşmamak olmaz.

Survivor – Eye Of The Tiger

 

Rocky 4

Rocky 4
Rocky 4

Rocky 3 den sadece 3 yıl sonra 1985 yılında bizi serinin belki dünya çapında en çok beklenen film olmuştu. .IMDB’de 6.9  değerinde  puana sahip. Bu kez film Apollo Creed ile başlıyor ve kendisi Rus canavarı Ivan Drago ile kıyasıya bir mücadele için çalışıyor. Diğer yandan Rocky’ Balbao bu büyük maç için arkadaşı Creed’e yardımcı olmaya çalışır. Fakat Drago maç sırasında Apolla Creed’i acımasızca öldürür. Rocky yaşanan bu hazin olayın ardından intikam almak isteyecektir. Böylece bir maç ayarlayarak arkadaşının intikamını almak için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışacaktır…  Virüs konulu Film önerilerilerimize gitmek için buraya tıklabilirsiniz.

 

Rocky 5

Rocky 5
Rocky 5

Rocky Film Serisinin hayal kırıklığı olan film belkide budur. Uzun bir süre 5 yıl filmi bekleyen izleyici aradığını bulamadı. belkide bu yüzden uzunca yıllar rocky film sersinie yeni bir film eklenmedi.  IMDB’de 5.3  puanla serinin en az oy alan filmi olmuş durumdadır. Creed öldü intikamı alındı peki ya sonra ne olacak dedirten film olmuştur. creed isminin önemi ise yıllar sonra karşımıza tekrar çıkacak.En yakın dostunu öldürdükten sonra Ivan Drago ile yaptığı intikam mücadelesinden zorda olsa başarıyla çıkan Rocky evine geri döner fakat maçta yaşananlardan dolayı beyninde ağır hasar oluşmuştur. Beyninde oluşan ağır hasar nedeniyle boks yapma isteği azalmıştır Rocky Balboa, genç yetenekleri eğitmeye başlar ama bir süre sonra bu fikri değişecektir…

Rocky 6

 

rocky-6
rocky 6

Tam 16 yıl sonra Rock film serisi yeni bir filmle karşımıza çıktı. Nostalji tutkunları büyük bir heyecanla ne oluyor Sylvester Stallone amca dedi.Sylvester Stallone’un yönetmenliğini ve yazarlığını yaparak başrolde Rocky Balboa’yı canlandırdığı serinin 6. filmi Türkiye’de 17 Mart 2007 tarihinde gösterime girmiştir. 5. Filmin senaryo yönünden getirdiği bir takım hayal kırıklarından sonra uzunca bir ara verilmesine neden olmuştu. Ayrıca başrol isimleri arasında Antonio Tarver ve Milo Ventimiglia’yı da oynamaktadır. 2006 yapımı Rocky Balboa filminin IMDB’de 7,2 değerinde başarılı puanına 145 Binden fazla kullanıcının oyu sayesinde aldığını söylemektede fayda var. S. Stallone’u Creed Efsanenin Doğuşu adlı filmde tekrar göreceğiz.

Milyonlar tarafından sevilen İtalyan boksör Rocky uzun zamandır gözden uzak şekilde restoran işleterek  yaşamaktadır. Yıllar boyunca efsane italyan aygırı olarak hatırlanan Rocky artık inzivaya çekilmiş yaşlanmaktadır. Bedeni her ne kadar bir insan gibi yaşlanmaya başlamışsa da, ruhun da hiç bir değişim yok halen boks aşkı içinde bulunmaktadır.Bedeni artık ona engel olmaya başlamaktadır. Diğer yandan eskiden onun ilgilenmediği oğlu, sürekli meşguldür. Babasıyla ilgilenmemeye başlamıştır.Eşini kaybeden Rocky büyük bir bunalım içindedir. Rocky ve Dixon similasyon ile karşı karşıya getirilmiştir ve simülasyonda Rocky, Dixon’ı yerle bir etmektedir. Rocky lisans alarak tekrar ufak boks maşları yapmak ister. Rocky lisansını alınca Dixon menajerleri  gerçek bir maç talep edilir ve Rocky yaşına rağmen son bir dövüş yapma teklifini kabul eder…  Rocky film serisi artık bir bilim kurgu katogorisinde de yerini alabilir bu filmden dolayı. Yaşlı bir boksör gencecik bir boksöre karşı bir mücaleye girer….

Rocky Film Serileri burada bitiyor ama Creed Serisi incelemizle çok yakında karşınızda olacağız.

Bunları da beğenebilirsin