İDO’dan Covid-19 Koruyucu Ekipman Duyurusu

İDO'dan Covid-19 Koruyucu Ekipman Duyurusu

covid-19-koruyucu_ekipman
0 80

İDO'dan Covid-19  Koruyucu Ekipman Duyurusu - Haberler

İDO’dan Covid-19 Koruyucu Ekipman Duyurusu

Ülkemizde  11 Mart’ta ilk covid-19 Vakası görülmesiyle birlikte tüm sektörler olduğu gibi biz diş hekimleri de bu süreçten etkilendik.  Covid-19 en çok aerosol ile birlikte yayılmasından dolayı en büyük risk grubu bizler için süreç zor ve daha korkutucu bir hal aldı. Tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de diş hekimi muayenelerinin bir çoğu kapalı durumda. Halkın sağlığı üstün hekim anlayışı ile ilk günden itibaren acil tedaviler dışında hiç bir işlem yapılmamaya başlandı.

Sürecin Meslektaşlarımız için psikolojik ve maddi durumuyla ilgili henüz net bir çalışma yapılamadı. Covid-19 salgını sonrası nasıl bir adaptasyon süreci olacağıyla ilgili çalışmalara başlanmaması diş hekimlerinin psikolojilerini olumsuz yönde etkilemedir.

 

Diş hekimleri açısından covid-19 salgının olumsuz etkileri devam ederken ” Sağlık Ağızda Başlar ” mottosu ile hareket eden özelde çalışan diş hekimlerinin mesleklerini icra edememeleri ile birlikte ülkemizde ağız ve diş sağlığı sekteye uğramaya başladı. Acil olarak yapılması öngörülen tedaviler koruyucu ekipmanın temini sırasında yaşanılan sorunlar neticesinde yapılamaz hale geldi .

 

USHAŞ ve Türk Diş Hekimleri Birliği bu süreçte bu ekipman temini için yeni bir çözüm üretildi. Geçtiğimiz haftalarda USHAŞ üzerinden üye olunarak ekipman temini yapılması ile bir süreç yaşanmıştı. yaşanılan aksiliklerden kaynaklı olarak süreçten vazgeçildi ve kısa bir süre sonra sistem kapatıldı. sistemin tek elde toplamak üzere artık dağıtımlar oda bazlı yapılacak. Türk Dişhekimleri Birliği tarafından kamuoyu bilgisi verilmese de odalar anlık iletişim organlarıyla üyelerine bilgi vermeye başladı. 7000 üzerinde Diş Hekiminin bulunduğu İstanbul’da süreç nasıl işleyecek hepimiz tarafından merak konusu haline gelişmişti. İstanbul Dişhekimleri Odası Genel bir duyuru gerçekleştirdi. Resmi internet sitesinde bulunan form ile talepleri toplamaya başladı. 11 Nisan’da duyurusu yapılan koruyucu ekipman talep toplama formu ile ilgili son başvuru tarihi 13 Nisan olarak belirlendi.

Duyuruda;

DİŞHEKİMİ BAŞINA;
10 adet N95 maske (Adet:  9.50 TL+KDV)
2 adet tulum (Adet: 24 TL+KDV)

 

USHAŞ nedir?

 

USHAŞ, uluslararası sağlık hizmetleri alanında Türkiye’de sunulan hizmetlerin tanıtımını yapmak, kamu ve özel sektörün sağlık turizmine yönelik faaliyetlerini desteklemek ve koordine etmek, uluslararası sağlık hizmetlerine ilişkin politika ve stratejiler ile hizmet sunum standartları ve akreditasyon kriterleri konusunda Bakanlığa önerilerde bulunmak üzere Sağlık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olarak 04/02/2019 tarihinde faaliyete geçmiş olup merkezi Ankara’dadır.
USHAŞ, 663 sayılı Sağlık Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kurulmuştur.  USHAŞ, özel sektör dinamizmini kamu gücü ile buluşturarak Türkiye’yi dünyanın önde gelen katma değerli sağlık hizmeti sağlayıcılarından biri haline getirmek üzere faaliyetlerde bulunmaktadır.

 

Koruyucu Ekipman Temini için Nasıl Başvuru Yapabilirim?

 

Başvuru yapmak için buraya tıklabilirsiniz.

Koruyucu Ekipman Başvuru Formu
Dişhekimi başına maksimum 10 adet N95 maske ve 2 adet tulum başvurusu kabul edilmektedir.

İstanbul Diş Hekimleri Odası Duyurusu

Değerli Meslektaşımız,

Covid 19 salgını nedeniyle meslektaşlarımızın ihtiyacı olan koruyucu ekipman temini konusunda;TDB ve USHAŞ arasında yapılan görüşmeler sonrasında satışı Odalar üzerinden yapılmak üzere N95 maske ve tulum temin edilmesi konusunda anlaşma sağlanmıştır.

Odamız üyesi meslektaşlarımızın talebi doğrultusunda maske ve tulum temin edilecektir. Bu sebeple talebinizin 13.04.2020 Pazartesi 12.00’ye kadar dişhekimi başına aşağıda belirtilen miktarları geçmemek koşuluyla aşağıdaki formu doldurarak Oda’ya bildirilmesini önemle duyurur, sağlıklı günler dileriz

Talep tespitinin ardından malzemeler meslektaşlarımıza karşı ödemeli olarak gönderilecektir.

DİŞHEKİMİ BAŞINA;
10 adet N95 maske (Adet:  9.50 TL+KDV)
2 adet tulum (Adet: 24 TL+KDV)

Not: Daha önce USHAŞ üzerinden sipariş verip ödemesini yapan meslektaşlarımızın ürünlerinin gönderileceği bilgisi gelmiş olup önceden verilmiş bu siparişlerin şu an yapılacak taleplerle bir ilgisi bulunmamaktadır.

İstanbul Dişhekimleri Odası
Yönetim Kurulu

Kaynak: İstanbul Dişhekimleri Odası 

 

Koronavirüs hastalığı (COVID-19) yeni bir virüsten kaynaklanan bulaşıcı bir hastalıktır.
Hastalık kuru öksürük, ateş ve daha ciddi vakalarda nefes almada zorluk gibi semptomlarla birlikte solunum yolu sorununa (grip gibi) yol açar. Ellerinizi sık sık yıkayarak, yüzünüze dokunmaktan kaçınarak ve kendisini iyi hissetmeyen kişilerle yakın temasta (1 metre) bulunmayarak kendinizi koruyabilirsiniz.

NASIL YAYILIR?
Koronavirüs hastalığı en çok, hastalığa yakalanmış kişilerle öksürdükleri veya hapşırdıkları sırada temasla bulaşır. Ayrıca kişilerin, üzerinde virüs bulunan bir yüzeye veya nesneye dokunup daha sonra kendi gözlerine, burunlarına veya ağızlarına dokunmaları yoluyla da bulaşır.
Bunları da beğenebilirsin