Doktorun DenklikSorunu Twitterda gündem oldu!

Doktorun DenklikSorunu Twitterda üzerindengündem oldu!

doktorun denkilsorunu
0 533

Doktorun DenklikSorunu Twitterda gündem oldu!

Yurt dışında tıp eğitimi alan Türk vatandaşlarının denklik sorunu bitmek bilmedi. Türkiye’de doktorluk yapabilmesi için denklik engelini aşamayan doktorlar, yetkililerden bir çözüm bekliyor.
doktroların denklik sorunları üzerine birçok doktor twit attı.

 

doktorun denkilsorunu
doktorun denkilsorunu

20 Bini aşkın doktor twitter üzerinden etkinlik düzenledi. Türkiye de çalışma izini olmayan , ülke dışında doktor türkiye sayılmayan doktorlar onlar. Tıp fakültesi mezunu lise mezunları olarak seslerini duyurmak istiyorlar.

Covid-19 pandemisiyle birlikte sağlık alanında birçok yeni düzenlemeler getirildi. Yıllardır beklenen sağlıkta şiddet yasası çıktı. Bu konu hakkında ufak bir düzenleme getirilerek STS şartı 5 puan düşürülmüştü. Doktorlar yeterli bulmuyorlar.

 

Twitterda bir doktor şunları yazmış;

” Öncelikle YÖK’teki hocalarımıza bu güzel adım için teşekkür ederiz. Ama 5 puan indirmek malesef çözüm değil.

Burslu okuduğum okulu bitirdikten sonra başvuru belgeleri için bütün paramı döktüm. Euro üzerinden olan belgeleri , uzun araştırma sürecini karşılamak için büyük borçlara girdim. VE şu anda irlanda Sağlık Bakanlığına kayıtlıyım. Kayıt no:…..

Tam düzen kurdum derken Covid-19 vurdu. Şimdi İrlanda’yı bırakıp Türkiye’de borç farç dershaneye gidip, bu süreçte ailemin çoluğumun çocuğumun her ay bilmem kaç bin lira ihtiyacını karşılayıp bilmem kaç yaşında denklik mi alayım? süreç 100 000 TL’yi geçiyor.Türkiye’de okuyan kardeşim Tus’ta ilk 500’e girmiş. uzmanlığını almak için eğitim görüyor.Ben düzenimi hala kuramadım. Kardeşimden de iyi bir dereceyle TUS’u alabilirim. Ama yaş geçiyor, çocuklar büyüyor. Düzenler bozuluyor.Parasal,Psikolojik yükler biniyor. Dünya’nın en prestijli ülkelerinden birinde doktorum ama Türkiye’de lise mezunuyum. Ülkemizi kalkındıracajyaşlarda bizi dershane masraflarına , maddi yüklere necbur etmeyin. Çözüm Entegrasyon süreci ile alım.

Dr.Türk ”

 

Covid-19 Pandemisi sürecinde ülkelerine hizmet etmek istediklerini dile getiriyorlar. Çözümün sisteme entegre olacak stajlar olacağını söylüyorlar.

 

Bologna ve Lisbon sözleşmeleri uygulanarak adaptasyon stajıyla TC Sağlık Sistemine entegre olarak denklik sorunu çözülebilir!

Doktorun DenklikSorunu karşısında nasıl bir adım atılacak merakla bekleniyor. Sağlık Bakanlığı bu konuda yeni bir düzenlemeye gidecek mi?

 

Bunları da beğenebilirsin