Diş Teli Nedir?

Diş Teli Nedir? Diş Teli Tedavisnin avantajları nelerdir? Diş teli takıldıktan sonra ne yenir? Ortodonti tedavisi kaç yaşında başlamalı ? Diş Teli Fiyatları 2020 ? Porselen Diş Teli Nedir? Porselen Diş Teli Nedir?  Tek diş teli nedir?

diş teli
0 654

Diş Teli Nedir?

Diş teli tedavisine ortodonti nedir. Diş teli,düzgün olmayan diş yapısını düzeltmek için yapılan tıbbı bir müdahaledir. Ancak diş teli sadece çarpık diş yapısına sahip kişilere değil; dişi çıkmayan, , dişi kırık olan dişlerin yanı sıra damak darlığı ve çenesinin yapısı bozuk olan kişilere de takılır.

 

diş teli

Ortodonti tedavisi kaç yaşında başlamalı ?

İnternet’te bu konuyla ilgili çok fazla kafa karıştıran bilgi mevcut.  Çocuklarda Ortodontik Tedavi. İlk ortodontik muayenesinin yedi (7) yaşında yapılması önerilir. Vakanın durumuna göre bu tedaviler daha önce ve sonra yapılabilir. bu konuda en net bilgiyi doktorunuza giderek alabilirsiniz.

Diş Teli fiyatları  ne kadar?

Diş Hekimliği tedavilerinde farklı farklı fiyatlandırmalar mevcuttur. bu farklılık verilen hizmetin birbirinden farklı olması, diş hekiminin bulunduğu yerde masraflarının çokluğu azlığı gibi bir çok etkene bağlı olarak değişmektedir. Gerekli ağız içi , ağız dışı ve radyoloji muayeneleri yapılmadan fiyat vermek doğru olmayacaktır. Türk Dişhekimleri Birliği tarafından hazırlanan fiyat tarifesine bakabilirsiniz.

Diş teli takıldıktan sonra ne yenir?

Diş Teli takıldıktan sonra şunu yerseniz iyi olur gibi bir durumdan ziyade hem diş tellerinin hem de diş sağlığının korunması için diş teli takıldıktan sonra bazı besinlerin tüketilmemesi gerekir.

Tüketilmemesi gereken bazı besinler; Kola, soda gibi asitli içecekler, Karamel ve yapışkan çikolatalar, Fındık, fıstık, leblebi, badem gibi sert ve kabuklu kuruyemişler, Sakız, Lokum vb.

Ortodonti ( Diş Teli) Tedavisi görmenin avantajları

Dişler çiğneme, ısırma, konuşma fonksiyonların yerine getirilmesi sağlar. Çiğneme fonksiyonu düzeldiğinde yemekler daha iyi öğütüldüğü için sindirim kolaylaşır. Konuşma fonksiyonun düzelmesiyle bazı harflerin telaffuzu  ve diksiyon daha iyi bir hal alır.

Erken yaşlarda yapılan ortodontik tedavi hastayı ilerleyen yaşlarda çene ameliyatlarından kurtarabilir.

Çene  eklemleri ve kaslarındada oluşan problemleri engeller. ortodontik tedavi ile dişlerin birbiriyle olan kapanış sorunlarını giderir.

Düzgün sıralanmış dişlerde, diş fırçasının kılları diş yüzeyine daha iyi temas eder ve böylece ağız temizliği ve hijyeni kolaylaşır, diş iplerinin kullanımı daha kolay olur.

Dişlerin çapraşıklıkları ve çene sorunları düzeldiğinde yüz estetiğiniz, dudak şekli ve profilinizde pozitif yönde değişiklikler olur.

Dişlerdeki çapraşıklık ve kapanış bozukluğu hastalarında dişlerin araları temizlenmenin zorluğundan dolayı  diş çürüklerinin görülme ihtimali daha çok olur. Temizlik yapılamamasından oluşan diş taşları yüzünden, sağlam dişlerimizi kaybetme riskimizi ortadan kaldırır.

Ağızda sıkışık dişler  bakterilerin daha rahat tutunması için yüzey oluşturur , diş teli tedavisi ile bakteristik yüzey oluşumunu azaltır.  Periodontal (diş eti )hastalıklarının diş teli tedavisinden sonra görülme sıklığı azalır.

 

Porselen Diş Teli Nedir?

Porselen braketler , metalden yapılan braketlere göre daha az görünür olan çeşididir. Özellikle yetişkin  bireyler ve estetik kaygısı olanlar, diş tellerinin iş ve sosyal hayatlarını negatif şekilde etki etmesini istemeyenler tarafından tercih edilmektedir. Seramik braket  ve diş renginde braket  olarak da bilinen porselen diş telleri normal diş tellerinin aksine cama benzeyen bileşik bir maddeden yapılmış olup tedavi boyunca göze aşırı farklı gelmeyen bir görüntü sağlarlar. Metalden yapılan braketlere göre daha hassas olduklarından bakımları daha özenle ve hassasiyetle yapılmalıdır.

diş teli nasıl temizlenir

Ortodontide Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Ortodontide ağız hijyenini sağlamak tedavinin seyri açısından önemlidir. Diş braketleri takıldıktan sonra  ağız içi temizliğini yapmamak, olası diş ve diş eti hastalıklarına imkan vermek demektir. Ağız ve diş hijyeni ortodontik tedavide büyük önem taşıdığının bilincinde olmak ve diş hekiminin önerileriyle ağız ve diş bakımını aksatmamamız gerekir.

Peki ortodontik tedaviden  sonra diş  temizliği nasıl yapılır? Nerelere dikkat edilir? Diş telleri nasıl temizlenir?

Sağlıklı ortodonti tedavisinde düzenli ağız ve diş temizliği; diş çürüklerini, diş eti hastalıklarını ve oluşabilecek diğer komplikasyonları önlemektedir. Bunun için ortodonti hastaları yanlarında sürekli  diş fırçası bulundurmak zorundadı.. Diş teli kullanan hastalar her gün düzenli olarak  yemeklerden sonra dişlerini temizlemelidir. Temizlenmeyen dişlerde bakteriler braketlerin etrafını sararak aralarında birikir ve diş taşlarının oluşmasını hızlandırır. Arayüz fırçası, ağız duşu vb temizlik yöntemleri de tercih edilerek desteklenmelidir.

 

Diş Teli Nedir? - Ağız ve Diş Sağlığı

 

Tek diş teli nedir?

Bir çok kişinin aklında olan bu sorulara kısaca cevap vereceğiz.

Tek diş teli tedavisiyle ilgili arama yapan kişiler genellikle ayna karşısına geçtiği zaman sadece bir dişinden rahatsız olan kişilerdir. Bu katogorize içinde olan kişiler görünüşlerine daha çok dikkat edenlerdir.  Rahatsız oldukları o dişin düzeltilmesi sırasında başka işlemlerde gerekebilir. Sizlerin estetik olarak rahatsız olmadığı ama tedavi gerektiren farklı işlemlerde olabilir. Bu konuda en doğru bilgiyi doktorunuza giderek alabilirsiniz.

 

Bunları da beğenebilirsin