ADO’dan Covid-19 Koruyucu Ekipman Duyurusu

ADO'dan Covid-19 Koruyucu Ekipman Duyurusu

0 100
ADO'dan Covid-19  Koruyucu Ekipman Duyurusu - Haberler

Ülkemizde  11 Mart’ta ilk covid-19 Vakası görülmesiyle birlikte tüm sektörler olduğu gibi biz diş hekimleri de bu süreçten etkilendik.  Covid-19 en çok aerosol ile birlikte yayılmasından dolayı en büyük risk grubu bizler için süreç zor ve daha korkutucu bir hal aldı. Tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de diş hekimi muayenelerinin bir çoğu kapalı durumda. Halkın sağlığı üstün hekim anlayışı ile ilk günden itibaren acil tedaviler dışında hiç bir işlem yapılmamaya başlandı.

Sürecin Meslektaşlarımız için psikolojik ve maddi durumuyla ilgili henüz net bir çalışma yapılamadı. Covid-19 salgını sonrası nasıl bir adaptasyon süreci olacağıyla ilgili çalışmalara başlanmaması diş hekimlerinin psikolojilerini olumsuz yönde etkilemedir.

 

Diş hekimleri açısından covid-19 salgının olumsuz etkileri devam ederken ” Sağlık Ağızda Başlar ” mottosu ile hareket eden özelde çalışan diş hekimlerinin mesleklerini icra edememeleri ile birlikte ülkemizde ağız ve diş sağlığı sekteye uğramaya başladı. Acil olarak yapılması öngörülen tedaviler koruyucu ekipmanın temini sırasında yaşanılan sorunlar neticesinde yapılamaz hale geldi .

 

USHAŞ ve Türk Diş Hekimleri Birliği bu süreçte bu ekipman temini için yeni bir çözüm üretildi. Geçtiğimiz haftalarda USHAŞ üzerinden üye olunarak ekipman temini yapılması ile bir süreç yaşanmıştı. yaşanılan aksiliklerden kaynaklı olarak süreçten vazgeçildi ve kısa bir süre sonra sistem kapatıldı. sistemin tek elde toplamak üzere artık dağıtımlar oda bazlı yapılacak. Türk Dişhekimleri Birliği tarafından kamuoyu bilgisi verilmese de odalar anlık iletişim organlarıyla üyelerine bilgi vermeye başladı.

Ankara Diş Hekimleri Odası Genel Bir Duyuru Gerçekleştirdi.

Ankara Dişhekimleri Odası bütün üyeleri için sipariş verdiğini koruyucu ekipmanların karşılıklı ödemeyle taraflara gönderileceğini duyurdu.

Duyuruda;

DİŞHEKİMİ BAŞINA;
10 adet N95 maske (Adet:  9.50 TL+KDV)
2 adet tulum (Adet: 24 TL+KDV)

 

USHAŞ nedir?

 

USHAŞ, uluslararası sağlık hizmetleri alanında Türkiye’de sunulan hizmetlerin tanıtımını yapmak, kamu ve özel sektörün sağlık turizmine yönelik faaliyetlerini desteklemek ve koordine etmek, uluslararası sağlık hizmetlerine ilişkin politika ve stratejiler ile hizmet sunum standartları ve akreditasyon kriterleri konusunda Bakanlığa önerilerde bulunmak üzere Sağlık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olarak 04/02/2019 tarihinde faaliyete geçmiş olup merkezi Ankara’dadır.
USHAŞ, 663 sayılı Sağlık Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kurulmuştur.  USHAŞ, özel sektör dinamizmini kamu gücü ile buluşturarak Türkiye’yi dünyanın önde gelen katma değerli sağlık hizmeti sağlayıcılarından biri haline getirmek üzere faaliyetlerde bulunmaktadır.

Ankara Dişhekimleri Odası Duyuru ;

KİŞİSEL KORUYUCU EKİPMAN TEMİNİ

Covid 19 salgını nedeniyle kişisel koruyucu ekipman ihtiyacı ile ilgili olarak TDB ve USHAŞ arasında yapılan görüşmeler sonucunda, satışı Odalar üzerinden yapılmak üzere N95/FFP2 maske ve tulum temini konusunda anlaşma sağlanmıştır.
Oda üyesi meslektaşlarımız için 10’ar adet N95/FFP2 maske ve 2’şer adet tulum siparişi verilmiştir.

Ürünler odamıza ulaştıktan sonra Oda üyesi meslektaşlarımıza alıcı ödemeli olarak gönderilecektir.

HER DİŞHEKİMİ İÇİN
10 adet N95 maske (Adet: 9.50 TL+KDV)
2 adet tulum (Adet: 24 TL+KDV)

Not: Daha önce USHAŞ üzerinden sipariş verip ödemesini yapan meslektaşlarımızın ürünlerinin gönderileceği bilgisi gelmiş olup önceden verilmiş siparişlerin şu an yapılacak taleplerle bir ilgisi bulunmamaktadır.

Kaynak: Ankara Dişhekimleri Odası

Koronavirüs hastalığı (COVID-19) yeni bir virüsten kaynaklanan bulaşıcı bir hastalıktır.
Hastalık kuru öksürük, ateş ve daha ciddi vakalarda nefes almada zorluk gibi semptomlarla birlikte solunum yolu sorununa (grip gibi) yol açar. Ellerinizi sık sık yıkayarak, yüzünüze dokunmaktan kaçınarak ve kendisini iyi hissetmeyen kişilerle yakın temasta (1 metre) bulunmayarak kendinizi koruyabilirsiniz.

NASIL YAYILIR?
Koronavirüs hastalığı en çok, hastalığa yakalanmış kişilerle öksürdükleri veya hapşırdıkları sırada temasla bulaşır. Ayrıca kişilerin, üzerinde virüs bulunan bir yüzeye veya nesneye dokunup daha sonra kendi gözlerine, burunlarına veya ağızlarına dokunmaları yoluyla da bulaşır.
Bunları da beğenebilirsin